Przedstawiamy rozmowę ze studentką medycyny ogólnej w Koszycach – Joanną. Na wydziale lekarskim w Koszycach studiuje aktualnie ponad 1000 studentów w zagranicy, którzy przybywają tu po wykształcenie dosłownie z całego świata. Zdecydowaliśmy się więc wypytać studentów medycyny i stomatologii, którzy najlepiej wiedzą jak polecić swoją alma mater.
Jaka była jej droga do Koszyc, jak ocenia poziom uniwersytetu i czy ponownie wybrałaby Wydział lekarski w Koszycach? Czytaj dalej a dowiesz się co opowiada!
Witam Joanna, dziękuję, że przyjęłaś od nas zaproszenie na rozmowę. Możesz się nam proszę przedstawić w kilku zdaniach?
Nazywam się Joanna, mam 23 lat. Obecnie studiuję w Koszycach na trzecim roku medycyny ogólnej. Zdecydowałam się na studia medyczne ponieważ zawsze podziwiałam pracę lekarzy, chciałam spełnić swój sen i stać się lekarzem. Jest to doskonała praca, opierająca się na kontakcie z ludźmi, którym dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom można pomóc. Kiedy przed paroma latami odbywałam staż na oddziale chorób kardiologicznych, wiedziałam, że jest do dokładnie praca dla mnie. Dlatego zdecydowałam się na medyczne studia zagranicą.
Dlaczego zdecydowała się właśnie na Koszyce?
Po skończeniu średniej szkoły zbierałam informacje o możliwościach studiowania medycyny zagranicą. W Internecie można znaleźć mnóstwo informacji, ostatecznie zdecydowałam, że najlepsze wrażenie wywarł na mnie uniwersytet w Koszycach. Przed egzaminami uczestniczyłam w trzytygodniowym kursie, dzięki którem dostałam się na uczelnię. Wykładowcy znali doskonale język angielski i starali się naprawdę nam pomóc. Czułam od pierwszej chwile ogromną pomoc ze strony szkoły.
Miałaś jakieś obawy dotyczące studiów zagranicą?
Ja osobiście nie bałam się swojej przeprowadzki zagranicę. Uczyłam się w szkole z internatem, miałam też za sobą niejeden pobyt na wymianie. Dzięki temu przyzwyczaiłam się do mieszkania poza domem. Niemniej jednak była to wielka zmiana – nowi ludzie, nowe środowisko. Na szczęście od razu na początku zapoznałam się ze studentami ze starszych roczników, którzy mi bardzo pomogli i dali pożyteczne rady. Znalazłam sobie z kilkoma studentkami wspólne mieszkanie i dzięki temu szybko się zaaklimatyzowałam. Zanim zaczniecie szkołę, na waszym miejscu zrobiłabym to samo – dlatego postarajcie się przyjechać do Koszyc jeszcze przez początkiem roku akademickiego.
Jak na Twoją decyzję studiowania zagranicą zareagowali rodzice?
Jeśli chodzi o rodziców, na początku byli ostrożni. Matka ma już jakiś znajomych na Słowacji i byli tu parę razy na urlopie. Dlatego wiedzieli jaki temperament mają Słowacy i czego można od nich oczekiwać. Ojciec natomiast był trochę sceptyczny. Kiedy jednak dowiedział się, że w Koszycach mogę uzyskać dyplom uznawany międzynarodowo, a potem dzięki niemu pracować w Europie, wsparł mnie w mojej decyzji.
W jakim stopniu studia w Koszycach spełnią twoje oczekiwania?
Koszyce to fajne studenckie i sportowe miasto. Żyje tu wielu zagranicznych studentów i pracowników, a jeśli macie problem z porozumiewaniem się, ludzie zrobią wszystko, żeby wam pomóc. Na uczelni mamy konsultantów dla studentów – dla każdego rocznika jeden pracownik. Pomoże on w przypadku jakichkolwiek problemów związanych ze studiami.
Koszyce nie są aż tak wielkim miastem, każdy się tu z każdym pozna, dlatego szybko się tu zintegrujecie. Jest to łatwiejsze również dla tych studentów, którzy przybywają tu z wiosek.
Jaki jest poziom wykładowców i profesorów na medycyne w Koszycach?
Jeśli chodzi o jakość nauczania, wszyscy wykładowcy są bardzo profesjonalni i we wszystkim wam chętnie pomogą. Niektórzy są surowsi, inni mniej wymagający, niektórzy są pedantyczni, inni natomiast zwracają uwagę na połączenie teorii z praktyką – każdy ma inne podejście i sposób nauczania. Z poziomem języka wykładowców mam też wyłącznie dobre doświadczenia – niektórzy z nich mówią i po niemiecku.
Wielu zagranicznych studentów studiuje na wydziale lekarskim?
W naszym roczniku było mniej więcej 240 zagranicznych studentów z całego świata. Od razu pierwszego dnia stojąc długo w kolejce przy rejestracji na przedmioty poznałem wielu Polaków. W grupach najczęściej mieszają się różne narodowości i dzięki temu studiowanie staje się niepowtarzalnym doświadczeniem.
Czy Twoje studia są uznawane za granicą?
Tą kwestie starałam się wyjaśnić jeszcze przed rozpoczęciem nauki w Koszycach. Ponieważ Słowacja jest w Unii Europejskiej, dostaniecie tu dyplom, z którym można pracować w dowolnym kraju UE – tak więc również w Niemczech, Polsce czy Francji.
Zdecydował byś się ponownie studiować na Słowacji?
To pytanie zadawałam sobie już wiele razy. Zawsze dochodziłam do tej samej odpowiedzi – na pewno tak! Z uczelni jestem bardzo zadowolona, tak samo z miasta w którym żyję. Myślę, że Koszyce dla studentów są bardzo dobrym miejscem – mimo tego, że nie są zbyt wielkie, człowiek znajdzie tu wszystko i wszystko załatwi. Obecnie pogłębiam swoją wiedzę o życiu w innych krajach, o ich kulturze o tradycjach. Jest to bardzo inspirujące! Poprawiłam również swój specjalistyczny angielski i nie umiem sobie dziś wyobrazić studiowania w moim ojczystym języku. W przyszłości może mi to otworzyć wiele możliwości i okazji. Na pewno polecam to każdemu.
Zainteresowała Cię ta rozmowa i zastanawiasz się nad podjęciem nauki na wydziale lekarskim w Koszycach? Nie zastanawiaj się napisz do nas jeszcze dzisiaj. Chętnie wyjaśnimy Ci drobiazgowo proces aplikacji, opiszemy proces rekrutacji, doradzimy jak wszystko zorganizować w pierwszych dniach na uniwersytecie. Bezpłatnie wyślemy e-book pod tytułem: „Jak spełnić swoje marzenie i studiować medycynę na Słowacji?, w którym dowiecie się o wiele, wiele więcej. Napiszcie albo zadzwońcie do nas jeszcze dzisiaj!